Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Το forum της εσωτερικής αναζήτησης και αφύπνισης
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  
Η ώρα...είναι
ο χώρος μας στο facebook

Πρόσφατα Θέματα
» ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ. Το μεγάλο "ταμπού" της μεταπολεμικής μας ιστορίας
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ EmptyΚυρ Νοε 04, 2012 1:41 pm από dimig

» Κίνημα για την πραγματική δημοκρατία
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ EmptyΠαρ Ιουλ 27, 2012 10:33 am από dimig

» Η Ελλάδα ανάμεσα στις "μάγισσες του Σάλεμ"
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ EmptyΠαρ Μάης 18, 2012 12:23 pm από dimig

» Ποιος "έριξε" πραγματικά την Μεταπολίτευση;
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ EmptyΚυρ Μάης 13, 2012 8:54 am από dimig

» ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ EmptyΠαρ Μάης 04, 2012 8:29 am από dimig

» Εκλογές δημοψήφισμα
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ EmptyΣαβ Μαρ 24, 2012 6:34 pm από dimig

» Σαμαράς ...ο εκλεκτός των εκλεκτών του Μητσοτάκη
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ EmptyΤρι Δεκ 20, 2011 8:16 am από dimig

» Πού μας οδηγεί η Χούντα Παπαδήμου;
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ EmptyΣαβ Δεκ 03, 2011 4:15 pm από dimig

» Η συνωμοσία του Κολεγίου Αθηνών
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ EmptyΔευ Νοε 21, 2011 12:16 am από dimig

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Κορυφαίοι συγγραφείς
Ο λ ύ μ π ι ο ς (442)
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_lcapΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Voting_barΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_rcap 
ΑΡΤΕΜΙΣ (223)
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_lcapΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Voting_barΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_rcap 
ecyse (92)
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_lcapΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Voting_barΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_rcap 
EKATH (78)
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_lcapΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Voting_barΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_rcap 
dimig (73)
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_lcapΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Voting_barΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_rcap 
Ιππολύτη Αμαζών (59)
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_lcapΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Voting_barΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_rcap 
Δάφνη (22)
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_lcapΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Voting_barΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_rcap 
ΟΡΦΕΑΣ (19)
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_lcapΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Voting_barΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_rcap 
'Ατροπος (15)
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_lcapΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Voting_barΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_rcap 
astro (14)
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_lcapΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Voting_barΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Vote_rcap 
Στατιστικά
Τα μέλη μας είναι συνολικά 141
Το νέο μέλος στις συζητήσεις μας είναι ο/η ΖΗΝΑ

Τα μέλη μας έχουν δημοσιεύσει συνολικά 1149 θέματα σε 453 θέματα
οι επισκέπτες μας
Counters
Free Counter

 

 ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ο λ ύ μ π ι ο ς
Admin
Admin
Ο λ ύ μ π ι ο ς



ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ   ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ EmptyΣαβ Μαρ 14, 2009 7:09 pm

Εδώ φίλοι μου σε αυτήν την ενότητα μπορούμε να γράψουμε ότι "περίεργο" έχουμε βιώσει. Πολλά γεγονότα ίσως δεν λέγονται εύκολα είναι μια ευκαιρία κάνοντας εγώ την αρχή να "ανοίξουμε" κάποιες σελίδες του εαυτού μας που και μεις θα τις δούμε εδώ για πρώτη φορά.
Ξεκινάω λοιπόν και σας λέω εξ' αρχής πως συνέβη πρωί περίπου 9,30 μέσα στο σπίτι μου και 'εχει σχέση με παρουσία. Καθόμουν στο γραφείο μου και μόλις είχα κλείσει τον υπολογιστή. Ελαβα μιά τηλεφωνική κλήση από κάποιον φίλο η οποία κράτησε περίπου 10 λεπτά. Κλείνοντας το τηλέφωνο σήκωσα το βλέμμα μου και στην οθόνη του υπολογιστή (έχει προστατευτικό γυαλί και σβηστή λειτουργεί ως καθρέπτης) είδα το προσωπό μου και πίσω μου ένα άντρα περίπου 2 μέτρα ψηλό την στιγμή που ήμουν ολομόναχος στο σπίτι.

Ξαφνιασμένος γύρισα και στιγμιαία είδα το πρόσωπό του που είχε τα δικά μου χαρακτηριστικά αλλά ήταν 25-30 πόντους ψηλότερος (εγώ είμαι 1.83) και πιό γεροδεμένος. Γύρισε την πλάτη αμίλητος και έφυγε γρήγορα πρός το μπαλκόνι του σαλονιού και βγαίνοντας έξω εξαφανίστηκε. Τον άντρα αυτόν τον ξαναείδα δυο τρείς φορες ακόμα στον δρόμο, όταν όμως τον πλησίαζα εξαφανίζονταν. Ίσως κάτι να σημαίνει όλο αυτό και θα το δούμε στην πορεία της συζήτησης , προς στιγμήν το αναφέρω μόνον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
astro
νέο μέλος
νέο μέλος
astro



ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ   ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ EmptyΔευ Ιουν 29, 2009 10:35 pm

Αργα την νυχτα.

Ξαπλωσα στον καναπε να κοιμηθω, δεν προλαβα να ξαπλωσω καλα καλα και νιωθω δυο οντοτητες , η μια καθοταν στον καναπε στα ποδια μου και η αλλη ηταν πισω απο τι κεφαλι μου και δεν την εβλεπα.
Η οντοτητα που ηταν καθισμενη στην κατω μερια του καναπε, ειχε παρει την μορφη της συνηφαδας μου, μαλλον για να μην φοβιθω.
Αρχισε να μου λεει , σαν διαταγη ακουστικε αλλα ειχε και μια αγωνια η φωνη της.
- Μην κοιταξεις πισω (δηλαδη πισω απο το κεφαλι μου)
-Μην κοιταξεις με τιποτα πισω.

Εξακολουθωντας να νιωθω την παρουσια πισω μου αλλα και δεν ειχα σκοπο να παρακουσω αυτα που μου ελεγε η οντοτητα που εβλεπα.
Και τοτε νιωθω, η οντοτητα που ηταν πισω μου , να με χαιδευει, απο το τελος του ματιου μου μεχρι την κορυφη του κεφαλιου μου. Αυτο που ενιωσα ηταν χερι και συγκεκριμενα με την αναποδη του χεριου με χαιδευε.
Αν θυμαμαι καλα νομιζω οτι η οντοτητα που εβλεπα μου ειπε να πω οτι προσευχες ξερω, αλλα εκεινη την στιγμη δεν μπορουσα να θυμηθω τιποτα. Η τρομαρα μου ηταν τοσο μεγαλη, μολις με αγγιξε, που δεν θυμομουν τιποτα, ουτε και ενα ξεματιασμα που ηξερα.
Τελος παντων ελεγα οτι μου ρχοταν εκεινη την στιγμη και ετσι με πηρε ο υπνος, ξυπνησα μετα φοναζωντας προσευχες.
Αυτο δεν ειναι παραπανω απο μηνας που εγινε.
Η επομενη εμπειρια που θα σας την πω αλλη στιγμη εχει ποιο πολλα μεσα, εγιναν ποιο πολλα πραγματα. Αλλα σε αυτην εδω, πρωτη φορα στην ζωη μου φοβηθηκα τοσο πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SELHNH
νέο μέλος
νέο μέλος




ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ   ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ EmptyΣαβ Ιουλ 11, 2009 8:13 pm

Ena vrady pou eixa ksaplwsei na koimhthw kai enw eixe perash arketh wra (den me eixe parei o ypnos) enoiwsa to swma mou polu elafry ........aisthahthika pws anevaina kai brethika kapou pshla ... kai eida ena kommati apo dentro pou sta kladia tou htan tylhgmeno ena mayro fidi polu megalo tha elega ........ena kokkino psari........ kai ena pouli mayro kai auto to eida me tis fterouges anoiktes .........den kserw ti ekshghsh na dwsw mhpws mborei kaneis na mou apanthsh?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μέλος
νέο μέλος
νέο μέλος




ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ   ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ EmptyΣαβ Ιουλ 11, 2009 9:25 pm

Ολύμπιε,
αυτό που σου συνέβη και που μάλλον θα σου ξανασυμβεί, έχει απασχολήσει αρκετά την παραψυχολογία αλλά και την ψυχολογία την ίδια. Διάβασα σε ένα παλιό τόμο της time life ότι οι εμφανίσεις συντρόφου-συμβούλου με τη μορφή του ζωντανού που τον βλέπει, συμβαίνει και ορίζεται ως οπτασία του εαυτού-αντίγραφο που τον κατατρέχει (doppelganger στη Γερμανία, fetch, waft ή fye στην Αγγλία). Οι περισσότεροι λαοί έδωσαν άσχημη ερμηνεία στο φαινόμενο, εκτός του χριστιανισμού που θεωρεί την οπτασία ζωντανού, φύλακα άγγελο. Ο Φρόυντ υποστήριξε την ιδέα του σωσία-πνεύματος. Στο "Αλλόκοτο" το 1919, ερμηνεύει αυτή την οντότητα ως έκφραση της ψυχής ή της συνείδησης : "αυτή η ύπαρξη ενός αθάνατου δεύτερου εαυτού, έγραφε, πηγάζει από ένα πρωτόγονο αίσθημα αυτο-αγάπης". Οι εμφανίσεις αυτές δεν έχουν πάντα σχέση με θανάτους ή συνταρακτικά γεγονότα. Ακόμα, έχει υποθεί ότι, υποθετικά πάντα, εκπέμπεται από κάποιον ένα τηλεπαθητικό σήμα και ο αποδέκτης προβαίνει στη συγκρότηση μιας παραισθητικής εικόνας του εαυτού του (τηλεπαθητική προβολή).
Συμπέρασμα με τη λογική δε βγαίνει, έτσι κι αλλοιώς. Τώρα γιατί ήταν πιο ψηλός και πιο γεροδεμένος....δεν ξέρω. Μάλλον έτσι ήθελες να προβληθείς Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ :: ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ-
Μετάβαση σε: