Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Το forum της εσωτερικής αναζήτησης και αφύπνισης
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  
Η ώρα...είναι
ο χώρος μας στο facebook

Πρόσφατα Θέματα
» ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ. Το μεγάλο "ταμπού" της μεταπολεμικής μας ιστορίας
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΚυρ Νοε 04, 2012 1:41 pm από dimig

» Κίνημα για την πραγματική δημοκρατία
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΠαρ Ιουλ 27, 2012 10:33 am από dimig

» Η Ελλάδα ανάμεσα στις "μάγισσες του Σάλεμ"
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΠαρ Μάης 18, 2012 12:23 pm από dimig

» Ποιος "έριξε" πραγματικά την Μεταπολίτευση;
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΚυρ Μάης 13, 2012 8:54 am από dimig

» ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΠαρ Μάης 04, 2012 8:29 am από dimig

» Εκλογές δημοψήφισμα
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΣαβ Μαρ 24, 2012 6:34 pm από dimig

» Σαμαράς ...ο εκλεκτός των εκλεκτών του Μητσοτάκη
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΤρι Δεκ 20, 2011 8:16 am από dimig

» Πού μας οδηγεί η Χούντα Παπαδήμου;
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΣαβ Δεκ 03, 2011 4:15 pm από dimig

» Η συνωμοσία του Κολεγίου Αθηνών
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΔευ Νοε 21, 2011 12:16 am από dimig

Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Κορυφαίοι συγγραφείς
Ο λ ύ μ π ι ο ς (442)
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_lcapΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Voting_barΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_rcap 
ΑΡΤΕΜΙΣ (223)
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_lcapΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Voting_barΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_rcap 
ecyse (92)
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_lcapΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Voting_barΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_rcap 
EKATH (78)
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_lcapΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Voting_barΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_rcap 
dimig (73)
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_lcapΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Voting_barΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_rcap 
Ιππολύτη Αμαζών (59)
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_lcapΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Voting_barΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_rcap 
Δάφνη (22)
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_lcapΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Voting_barΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_rcap 
ΟΡΦΕΑΣ (19)
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_lcapΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Voting_barΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_rcap 
'Ατροπος (15)
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_lcapΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Voting_barΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_rcap 
astro (14)
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_lcapΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Voting_barΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Vote_rcap 
Στατιστικά
Τα μέλη μας είναι συνολικά 141
Το νέο μέλος στις συζητήσεις μας είναι ο/η ΖΗΝΑ

Τα μέλη μας έχουν δημοσιεύσει συνολικά 1149 θέματα σε 453 θέματα
οι επισκέπτες μας
Counters
Free Counter

 

 ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΑΡΤΕΜΙΣ
Συντονιστής
Συντονιστής
ΑΡΤΕΜΙΣ



ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ   ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΔευ Ιαν 19, 2009 12:17 pm

Oι σκεπτομορφες ειναι ιδεες, εννοιες η φοβοι που δημιουργουνται απο τον ιδιο μας τον εαυτο η απο αλλους.

Αυτες οι σκεπτομορφες μπορουν να εντοπιστουν στο πεδιο της αυρας.

Ειναι παντοτε παρουσες και στο νου και στο ενεργειακο πεδιο, και επηρεαζουν καθε στιγμη της ζωης μας.

Οι σκεπτομορφες ειναι θετικες ειτε αρνητικες. Οι αρνητικες σκεπτομορφες ειναι ικανες να κανουν ακομη και το σωμα μας να νοσησει.

Ενω οι θετικες μας προκαλουν ευεξια.
Και βοηθουν ωστε να υλοποιηθουν τα σχεδια μας. Μια σκεπτομορφη εντοπιζεται στο ενεργειακο μας πεδιο τρεις μηνες μεχρι πεντε χρονια πριν απο την εκδηλωση της ασθενειας στο φυσικο σωμα.

Πιθανον οι σκεψεις η αποφασεις που κρατιουνται στο ενεργειακο πεδιο του σωματος να προερχονται απο τη συνειδητη η ασυνειδητη επιθυμια ενος ατομου να παρατηση τον αγωνα, η να τιμωρησει να καταστρεψει να πληγωσει ακομα και να σκοτωσει τον εαυτο του.
Αυτες οι αρνητικες σκεψεις εμφανιζονται πρωτα σαν μικρα συννεφα η κουκιδες σκοτεινων ενεργειων στην εξωτερικη περιοχη του ενεργιακου πεδιου.
κατοπιν αργα με τον καιρο μεγαλωνουν - γινονται ευρυτερες και πιο πυκνες, κινουνται ολο και πιο κοντα στο φυσικο σωμα μεχρις οτου εκδηλωθει η αρρωστια στα κυταρα του σωματος.

Οι θετικες σκεπτομορφες δημιουργουνται με προσευχη και οραματισμους θετικων αποτελεσματων.
Αν το ατομο επιλεξει να σταματησει να καταστρεφει τον εαυτο του, αποφασισει να αλλαξει τα αρνητικα του συναισθηματα και επιλεξει να θεραπευτει ειναι δυνατον να σταματησει η καταστροφικη διαδικασια και να φτασει στο σημειο να ΑΝΤΙΣΤΡΑΦΕΙ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΙΝΤΙΓΚΟ
νέο μέλος
νέο μέλος
ΙΝΤΙΓΚΟ



ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ   ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 9:39 pm

Στον όρο "σκεπτομορφές" δίδεται επίσης και άλλου είδους εξήγηση:

Μορφες δηλαδη που μπορει να δημιουργησει καποιος με την σκεψη του. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι σκεπτομορφες, μπορουν να αποκτησουν υλικη υποσταση και δικη τους βουληση.

Θα μπορούσαν οι σκεπτομορφες να αποτελουν παραισθησεις ή και ανθυποβολές αφού τις βλέπουν όλοι πέρα απο τον δημιουργο τους.
Αυτη ειναι μια περιπτωση, αλλα πιθανον να υπαρχει και η αλλη περιπτωση οπου μιλαμε για κατι επικινδυνο: οι "παραισθησεις" αυτες εχουν δικη τους βουληση! Ναι, θα μπορουσε μια παραισθηση μαζικη να μοιαζει σαν να εχει δικη της βουληση, καθως επηρεαζεται πιθανον απο τη βουληση των παρευρισκομενων. Δηλαδη ο μυστης δημιουργει μια σκεπτομορφη και τα υπολοιπα τα κανουν ασυναισθητα οι καλεσμενοι με ασυνειδητα μηνυματα προς την σκεπτομορφη, την κανουν να μοιαζει σαν να εχει δικη της βουληση, καθως οι καλεσμενοι δεν μπορουν να ελεγξουν εαν εκεινοι κατευθηναν τις κινησεις της, αφου τα μηνυματα που στελνουν γινονται σε ασυνειδητο επιπεδο. Οπως τα ονειρα για να καταλαβετε. Στα ονειρα βλεπουμε ανθρωπους και καταστασεις που οταν ονειρευομαστε νομιζουμε οτι ολα ειναι αληθινα και με δικη τους βουληση. Μα οταν ξυπναμε ενθυμουμαστε οτι ολα ηταν μηνυματα απο το υποσυνειδητό μας, που παιρνουν σαρκα και ζωη στα ονειρα μας.
Ομως!!!!!
Μπορει ισως να παιρνουν απο εμας ασυνειδητα μηνυματα οι σκεπτομορφες και να δρουν αναλογα, τι γινεται ομως οταν τα μηνυματα που τις στελνουμε ασυνειδητα, ειναι τελικα επικινδυνα;
Π.χ. ασυνειδητα καποιος σκεπτεται τον φονο, και ετσι η σκεπτομορφη ορμαει να σκοτωσει!
Ευτυχως στα ονειρα, αν γινει κατι τετοιο, αμεσως ξυπναμε και λεμε οτι ειδαμε εφιαλτη.
Παιδια μην ασχολειστε με αυτα, διοτι αν οι σκεπτομορφες καποιων μυστων γινονται ορατες στον ξύπνιο μας, ειναι ακρως επικινδυνο! Ετσι λεω παντως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΙΝΤΙΓΚΟ
νέο μέλος
νέο μέλος
ΙΝΤΙΓΚΟ



ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ   ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 9:40 pm

Κατά πόσο μπορεί να είναι επικίνδυνη μία σκεπτομορφή;
Ολοι μας οι ανθρωποι γεννιομαστε με α)την ανθρωπινη πλευρα μας (γονιδια απο τους συνανθρωπους μας που ειναι καταγεγραμμενα στο DNA μας), β)τη θεϊκή πλευρά μας, που είναι οι ψυχούλες μας πλούσιες σε θεϊκό στοιχείο και γ) η ελευθερία βούλησης. Και τα τρία αλληλεπιδρούν στη ζωή του ανθρώπου. Το γ) ειναι εκεινο που καθοριζει ανα πασα στιγμη την πορεία μας, ανάλογα με τις επιδράσεις στη ζωή μας των α) και β).
Τώρα λέτε να μπορούν και οι σκεπτομορφές να είναι κάτι παρόμοιο;; Τότε έχουμε για τις σκεπτομορφες τη "μανουλα" που είναι ο μύστης. Δηλαδή το α) το δίνει ο μυστης στην σκεπτομορφη. Ποιά είναι όμως η πολικότητα της θεϊκής πλευράς που λαμβάνει χώρα στη "γέννηση" της σκεπτομορφής; Ειναι καλή ενέργεια άραγε ή κακή. Θετική ή αρνητική; Θεός ή ο ακατανόμαστος; Οπως και να το πω, την ουσια την καταλαβατε πιστευω. Το β) σε μια σκεπτομορφη, είναι πολύ σημαντικό. Π.χ. οι Αγιοι πρωτου αγιάσουν, ως ανθρωποι εν ζωη που ηδη ειχαν αγιασει απλα το μονο που εμενε για να ολοκληρωθει η αγιοσυνη τους, ηταν να συναντησουν τον δημιουργο τους. Οι Αγιοι λοιπον εν ζωη κάποιοι κατασκευαζαν φαντασματα, δηλαδη σκεπτομορφες με σαρκα και οστα ομως. Ηταν η δικη τους αυτοπροβολη σε μερη μακρυνα απο τον τοπο τους, οπου υπηρξαν μαρτυριες οτι εμφανιζονταν και τελούσαν θαύματα. Το β) εδώ είναι ο Θεός η θετική ενέργεια δηλαδή. Εμείς όμως κατά πάσα πιθανότητα δεν ειμαστε Αγιοι (εκτος ελαχίστων, οπως πιθανον πατερ Παϊσιος). Οποτε αν φτιαξουμε σκεπτομορφη, ο Θεος να μας φυλαει και να βαλει το χερι Του, διοτι αλλιως να σας πω απλα τη βαψαμε, καθως δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι ποια θα ειναι η πολικοτητα που θα λαβει μερος στη "γεννηση" της σκεπτομορφης. Οσο για το γ) την ελευθερια βούλησης δηλαδή, όσο αφορά της σκεπτομορφής, κάντε άλλη μία προσευχούλα λέω εγώ η μικρή Ιντιγκούλα αν βρεθείτε μπροστά σε μια τετοια, για να προφυλαχθειτε αν το β) της σκεπτομορφης την επεισε να δρασει αναλογα, καταλαβατε νομιζω...

Κάποιοι με αυτά παίζουν ενίοτε και άλλες φορές δεν δίνουν την απαιτουμενη προσοχή.
Η σκεπτομορφή ξεκινά να γεννηθεί, να πάρει μορφή μέσα από την σκέψη μας (σκεπτο-μορφή). Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο με μορφές, αλλά και με καταστάσεις. Δηλαδή, θα έχετε ακούσει ότι κάποιος κάποτε έγραψε μια ιστορία με πρωταγωνιστή ένα φάντασμα. Φανταστική ιστορία. Έπειτα όμως γίναν αναφορές ότι ο συγγραφέας άρχισε αργότερα να βλέπει ατο φάντασμα αυτό στ΄αλήθεια! Πιθανόν κατέληξε σε ψυχιατρείο. Επισης ομως κατα καιρους αν προσεξατε, καποιοι γραφουν φανταστικες ιστοριες με πρωταγωνιστες ανθρωπους. Και επειτα η ζωη τους παιρνει την ιδια ακριβως πορεία, όπως στην φανταστική ιστορία τους. (Βλέπε Κυάνου Ρίιβς, διάσημος ηθοποιός του οποίου οι ταινίες, τελικά διαδραματίστηκαν και στην αληθινή ζωή του!) Επιπλέον ακόμα και σε βίντεοκλίπς τραγουδιστών έχει παρατηρηθεί κάτι παρόμοιο. Ο Τζόρτζ Μάϊκλ αν θυμαμαι καλα ειχε φωτογραφηθει δηθεν με γυψο για τις αναγκες διαφημιστικης του καμπανιας για να προωθησει τη δισκογραφικη δουλεια του και μετα απο λιγο καιρο, πραγματι επαθε δυστυχημα και φορεσε γυψο, ακιβως στα σημεια οπως εκεινα της φωτογραφισης! Μια άλλη περίπτωση που θυμάμαι, είναι εκείνη της τραγουδίστριας Δέσποινας Βανδή, η οποία είχε γυρίσει σε βίντεοκλίπ, ένα φανταστικό ατύχημα. Μετά από λίγο καιρό, αν θυμάστε, έπαθε πράγματι κάποιο δυστύχημα αυτοκινητιστικό η τραγουδίστρια Δέσποινα Βανδή, ακριβώς όπως έδειχνε το βιντεοκλιπ της, και αυτες δεν ηταν δικες μου διαπιστωσεις μονον.

Οπότε, φίλοι μου σκεπτομορφές, υπάρχουν και στη ζωή όλων μας. Και παίρνουν σάρκα και ζωή που τους δίνουμε εμείς. Οπότε να σκέφτεστε θετικά. Πάντα θετικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ο λ ύ μ π ι ο ς
Admin
Admin
Ο λ ύ μ π ι ο ς



ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ   ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΣαβ Φεβ 28, 2009 8:48 am

Η μία "κόβει" η άλλη "ράβει" , πόσα να πεί κανείς όταν έχει δυο τόσο δυνατές φίλες ;
Πανέμορφο θέμα αγαπητές ΑΡΤΕΜΙΣ και ΙΝΤΙΓΚΟ . Πολλά κοινά στοιχεία με τα λεγόμενα σς θα δουμε κι στο θέμα η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ.
Θα βάλω ένα προβληματισμό.Σας έχει τυχει ποτε να έχετε μά πρωτοποριακή ιδέα που να την σκέφτεστε έντονα κα σε πολύ μικό χρονικό
διάστημα να την υλοποιεί κάποιος άλλος ;
Μήπως δημιουργώντας την σκέψη σας κάποιος την άρπαξε ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΙΝΤΙΓΚΟ
νέο μέλος
νέο μέλος
ΙΝΤΙΓΚΟ



ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ   ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΣαβ Φεβ 28, 2009 5:43 pm

Φίλε Ολύμπιε, με πάτησες στην Αχίλλειο πτέρνα μου!

Μου έχει τύχει πάμπολλες φορές να δημιουργώ μία ιδέα και αν δεν την υλοποιοήσω την βλέπω υλοποιημένη εν μέρη μετά απο καιρό σε αλλωνών τα χέρια. (Ευτυχώς εν μέρη μονον υλοποιημενη). Κάποιοι μου λένε ότι ίσως βλέπω το μέλλον και οτι ισως δεν ηταν δικη μου η ιδεα, ισως την ειδα υλοποιημενη στο μελλον, άλλοι μου λένε οτι υπάρχει εκει ψηλά μια συμπαντική βιβλιοθήκη οπου ολα βρισκονται καταγεγραμμένα και ταυτοχρονα πολλοι μαζι κατεβαζουμε την ιδια ιδεα (για παραδειγμα κατι αναλογο εχει συμβει με την ανακαλυψη του ηλεκτρισμου απο οσο θυμαμαι), και καποιοι φίλοι οπως ο Ολύμπιος μου λένε οτι ισως να μου αρπαξαν την ιδέα. Το τελευταίο με πόνεσε λίγο μπορώ να πω, αλλά καλά να πάθω εαν αργώ να τα υλοποιήσω, και ισως τελικα να μην ηταν για να τα υλοποιησω εγω.

Είναι παραφυσικό και παρακινδυνευμένο να εικαζόμαστε κάτι τέτοιο, αλλά για κάποιους είναι ομολογουμένως γεγονός. Σπάνια αναφέρομαι σε τέτοιου είδους εμπειρίες μου προσωπικές, αλλά αφού έκανες νύξη φίλε Ολύμπιε, θα τολήσω και θα αναφέρω ένα δικό μου γεγονός..

Γνωρίζω μία κοπέλα, που πριν χρόνια είχε αποφασίσει να γράψει τη συνέχεια μιας αγαπημένης της ταινίας. Τη συνέχεια του MATRIX 1. Πήρε χαρτί και μολύβι και άρχισε να γράφει το σκελετό της ταινίας. Μόλις τελείωσε το διήγημά της (με πολλούς συμπεριλαμβανόμενους διαλόγους των ηρώων), της άρεσε τόσο πολύ, που το διάβασε σε συγγενείς και φίλους, καθώς και στον τότε σύντροφό της. Κάποιοι της είπανε (δίχως να αστειεύονται) ότι θα έπρεπε να το ενσαρκώσει σε ταινία το διήγημά της. Θα ήταν πολύ επιτυχημένο ώς συνέχεια του MATRIX 1. Μετά από ένα ή δύο χρόνια αφότου είχε γράψει η κοπέλα την ιστορία (δεν θυμάμαι ακριβώς), ξαφνικά ακούστηκε ότι θα παιχτεί στον κινηματογράφο το MATRIX 2. Και τότε το κορίτσι αναλογίστηκε χαριτολογόντας: "για να δούμε... ποιανού το MATRIX 2 είναι πιο ενδιαφέρον.." και έτσι πήγε στον κινηματογράφο, μαζί με τον σύντροφό της, για να παρακολουθήσει την ταινία.

Ξεκινούν να πέφτουν οι τίτλοι και έπειτα αρχίζει η πρώτη σκηνή. Και ναι! Το έργο που παρακολουθούσε η κοπέλα άναυδη, ήταν αυτά που είχε γράψει! (Κάποια στιγμή με έπιασε νευρικό κλάμα, δεν ήξερα γιατί έκλαιγα). Ανάμεικτα συναισθήματα την πλημμύρισαν... Όταν τελείωσε η ταινία, ο σύντροφός της φαινόταν πολύ τρομαγμένος (λες και ήμουνα φρικιό Crying or Very sad ). Η ίδια είχε μέσα της απορίες (ποιά είμαι εγώ που μπορώ να προβλέψω κάτι τέτοιο με τόσες λεπτομέριες από την αρχή μέχρι το τέλος), οργή (νόμιζα ότι δημιουργούσα, ότι ήμουν μια καλή συγγραφέας, όχι ότι αντέγραφα το μέλλον), χιούμορ (μόνο εγώ και ο Νοστράδαμος geek ), άγχος (λές να είναι οι εξωγήινοι στη μέση; affraid ), ελπίδα (ευτυχώς που το διάβασα σε πολλούς πριν βγει στο σινεμά, διότι μετά ποιός θα με πίστευε... ένα δωμάτιο στο Δαφνί με το όνομά μου). Μερικές φορές προσπερνάς το παράξενο, μα τώρα δύσκολο διότι έχω και μάρτυρες.

Όπως και να έχει όλα αυτά μείνανε από τότε κρυμμένα στην καρδούλα μου και δεν ξανασυζητήθηκαν ούτε από τους συγγενείς (έχουν μια τάση οι συγγενείς να προσπερνάν κάθε τί παράξενο, ίσως γιατί με έχουν συνηθίσει και ίσως να μην ξέρουν τί να πουν). Μέχρι που αποφάσισα να τα μοιραστώ μαζί σας φίλοι μου. Σας στέλνω ένα σιωπηλό κάλεσμα για βοήθεια (...νομίζω πως δεν με ακούει κανείς. Ίσως κανείς να μην θέλει να με ακούσει. Μα και εκείνος που με ακούει, δεν με καταλαβαίνει συνήθως ή δεν έχει τί να πεί).

Σε ποιόν να μιλήσω, αλήθεια να πω
τα μάτια να κλείσω, να ονειρευτώ....
Ανώνυμο θύμα κρυφής μηχανής,
εκπέμπω ένα σήμα, μ' ακούει κανείς!!!

(Το χάπυ έντ της υπόθεσης είναι ότι εδώ και κάμποσο καιρό, μετά από 30 χρόνια, συμπλήρωσα ένα μέρος από το παζλ. Υπάρχει φως στο τούνελ για τέτοιου ειδου περιπτωσεις, και μαζι με φίλους μπορούμε και φθάνουμε πιο γρηγορα και πιο κοντα στην Αλήθεια.)

Φιλε Ολύμπιε μηπως εχεις πληροφορίες περισσότερες για αυτο που λες; Με ποιον τροπο, πώς λειτουργούν και μας αρπάζουν τις ιδέες μας, εαν πράγματι βεβαίως γίνεται κατι τετοιο;

ΥΓ: Εχω ξεφυγει απο το θεμα Σκεπτομορφη ισως. Εαν θελουν οι Διαχειριστες μπορουν να μεταφερουν τη δημοσιευση μου εκει που πιστευουν οτι ισως ταιριαζει καλυτερα σε θεμα. Μονο ενημερωστε με σε ποιο θεμα να ανατρεξω αν μεταφερθω αν γινεται. Σας ευχαριστω παρα πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΡΤΕΜΙΣ
Συντονιστής
Συντονιστής
ΑΡΤΕΜΙΣ



ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ   ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΣαβ Φεβ 28, 2009 10:49 pm

Φιλη ΙΝΤΙΓΚΟ , οπως δημιουργουμε τις σκεπτομορφες οι οποιες υλοποιουνται οταν εκτοξευονται με πολυ δυναμη ( ενεργεια) , ετσι και τα σχεδια μας οι ιδεες μας και οτιδηποτε θελουμε παρα πολυ μεταδιδονται με τον ιδιο τροπο . Αλλωστε πολλα γραπτα , και πολλες εφευρεσεις κλεφτηκαν με αυτον τον τροπο.
Καποιος ειναι ο δοτης , και καποιος αλλος δεκτης συλλαμβανει την ιδεα , και την υλοποιει.

Μου εχει τυχει πολλες φορες να εχω κατι στο μυαλο μου και μετα απο μερικες μερες να το δω γραμμενο η μια ιδεα και την κανει καποιος αλλος .
Καποιες φορες βεβαια , αυτο μπορει να βγει σε καλο , οταν εμεις εχουμε την ιδεα αλλα δεν μπορουμε να την κανουμε πραγματικοτητα , ενω αυτος που θα την συλλαβει μπορει να την πραγματοποιησει.

Επισης πολλες φορες φορες οχεδιαζω να κανω κατι , που θελω παρα πολυ , και αντιμετωπιζω του κοσμου τα εμποδια
Αυτο ειναι κατι που μπορει να συμβει , οταν καποιοι θελουν να σε εμποδισουν , η σκεψη μεταδιδεται με μορφη σκεπτομορφης και συλλαμβανεται απο καποιον δεκτη.
Τελικα κατεληξα στο συμπερασμα , οτι οταν θελω κατι παρα πολυ , το σκεφτομαι πολυ γρηγορα , το ρυθμιζω , και μετα το ξεχναω . ειναι σαν να μην περιμενω να γινει τιποτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΙΝΤΙΓΚΟ
νέο μέλος
νέο μέλος
ΙΝΤΙΓΚΟ



ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ   ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΚυρ Μαρ 01, 2009 1:18 pm

ΑΡΤΕΜΙΣ έγραψε:
. Αλλωστε πολλα γραπτα , και πολλες εφευρεσεις κλεφτηκαν με αυτον τον τροπο.
Καποιος ειναι ο δοτης , και καποιος αλλος δεκτης συλλαμβανει την ιδεα , και την υλοποιει.

.

Φίλη ΑΡΤΕΜΙΣ ισως και να κοντευουμε να φθασουμε σε μια Αληθεια, χερι χερι...
Και επαναλαμβανω...
Αυτο που ρωταω ως θεμα για να το ερευνησουμε, ειναι το εξης:

Τελικα οταν εχουμε μια ιδεα μεσα στο μυαλο μας, εμεις ειμαστε οι δοτες ή οι δεκτες;

Πως μπορουμε να καταλαβουμε δηλαδη αν η ιδεα ηταν δικη μας ή από καπου αλλου καποιου αλλου;

Και με ποιόν τρόπο συνειδητό είτε ασυνείδητο;
Αυτο ρωτησα προηγουμενως επισης, και θα δοκιμασω να δωσω μιαν απαντηση. Πιθανον να λειτουργει μεταξυ των ανθρωπων, μεσω τηλεπαθειας ασυνειδητης. Για αυτο χρειαζεται να μαθουμε να χειριζομαστε με τον καλυτερο τροπο αυτα που μας δινει η φυση, αλλιως η "ανταλλαγη" ιδεων θα δινει και θα παιρνει.
Ομως ακομα δεν θα εκφερω αποψη για το πως λαμβανουμε ιδέες απο τη συμπαντικη βιβλιοθηκη, αν φυσικα πιασουμε αυτην την περιπτωση. Περιμενω να ακουσω αποψεις. Θα μπορουσε αραγε να ισχυει κατι τετοιο;
Πώς μπορούμε όμως να καταλαβουμε αν ειμαστε δεκτες ή δοτες ιδεων εμεις μεταξυ μας οι ανθρωποι , αν η ιδεα ηταν δικη μας ή καποιου αλλου; Επιμενω να ρωταω το ιδιο ακριβως, καθως θα ειδατε ισως και στην προηγουμενη δημοσιευση μου, λογω ηθικης και αλληλεγγυης για τον συνανθρωπο, με ενδιαφερει αυτες οι ιδεες μου να μην τις εχω αποσπασει απο καποιον αλλον ανθρωπο διοτι ξερω ακριβως πως θα ενιωθε, αν φυσικα υπαγομαι σε αυτην την περιπτωση. Καθως επισης για να μαθω και να "φυλλαγομαι". Αν ομως υπαγομαι στην περιπτωση οτι οι ιδεες μου ειναι απο τη συμπαντικη βιβλιοθηκη α) στην περιπτωση που τις ιδιες ιδεες εχουν ελευθερο και δυνατοτητα λιγο αργοτερα να τις "κατεβαζουν" απο εκει και αλλοι, τοτε θα θυμιζει λαϊκη αγορά, "τρεξε τρεξε παρε παρε ο,τι προλαβεις, τσαμπα ειναι". Και μαλιστα βρισκω αυτην την περιπτωση ιδαιτερα πιθανη. β) Σε περιπτωση που οι ιδεες κατεβαινουν μεν απο εκει ψηλα, αλλα μονον ενας μπορει να δει μια ιδεα, τοτε επιστρεφουμε στο θεμα της "κλοπης" ασυνειδητης πιθανον μεσω τηλεπαθειας, ή ακομα και στο θεμα ατομων που μπορουν και βλεπουν το μελλον.
Προσωπικα με ενδιαφερει ιδιαιτερα το πώς μπορεί να καταλαβει καποιος σε ποια απο τις περιπτωσεις υπαγεται, δοτης ή δεκτης; Ποιά περιπτωση λειτουργησε την καθε στιγμη που μας κανει δοτες ή δεκτες; Πώς μπορουμε να τα ξεχωριζουμε ολα αυτα και πως να τα χειριζομαστε καλυτερα;

Το θεμα ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ απεκτησε μια πολυ ενδιαφερουσα τροπή, που θα μπορουσε να εχει τιτλο υποθεματος: ΚΛΟΠΗ ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΩΝ
Συνειδητη είτε ασυνείδητη.
Η Χριστιανικη θρησκεία ποιά λετε να ειναι η θεση της σε ολα αυτα; Αν τα δεχοταν ως ικανοτητες του ανθρώπου και οχι του "ακατανόμαστου", οπως συνηθιζει να τα αποδιδει ολα εκει, αν τα δεχοταν λοιπον ως ανθρωπινες ιδιοτητες η Χριστιανοσύνη, ποιες συμβουλες θα εδινε αραγε; Καθως εδω περα τειθεται θεμα κλοπης και ο Κυριος ειπε "Ου κλέψεις". Και αν εχει δικιο η Εκκλησια οτι ισως καποια να μας τα στελνει ο "ακατανομαστος"; Χρειαζεται να μαθουμε να ξεχωριζουμε την περιπτωση καθε φορα. Ολα αυτα με απασχολουν ιδιαιτερα. Και να μην ξεχναμε οτι αλλο Εκκλησια και αποψεις της και άλλο τί είπε ο Κύριος μεσα από τις Γραφές. Προτεινω να ανταλλαξουμε γνωσεις μεσα καί απο τα δύο πρίσματα της χριστιανοσύνης: Εκκλησία - Γραφές.
Καθώς βεβαίως και από άλλα πρίσματα, όπως εκείνο του ορθολογιστη, σκεπτικιστή, του επιστημονα, του ψυχολογου και του πάραψυχολόγου και του αστρολόγου. Ο καθενας δειχνει να εχει διαφορετικη αποψη.
Ξεκιναμε να τις αναφερουμε μία μία; Τι λετε;

Ακούω απόψεις φιλοι μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ο λ ύ μ π ι ο ς
Admin
Admin
Ο λ ύ μ π ι ο ς



ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ   ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ EmptyΚυρ Μαρ 01, 2009 7:18 pm

Έχουμε ένα σχολείο φίλη μου
την Τρίτη 3 Μαρτίου 2009 και την πρώτη ώρα το πρόγραμμα λέει Έκθεση . Όλα τα παιδιά είναι σίγουρα γιά το Θέμα και είναι χαλαρά.Πως περάσαμε το τριήμερο της Καθαρά Δευτέρας θα μας βάλει συζητάνε πριν το κτύπημα του κουδουνιού . Ένα μονάχα σκέφτεται με πολύ έντονο ζήλο "αχ και να μας βάλει θέμα για την άμιλλα , τόσα έχω διαβάσει , θα γράψω σίγουρα άριστα , τόσο καιρό το προετοιμάζω το θέμα" και την στιγμή αυτή χτυπάει το κουδούνι.
Αφου τακτοποιήθηκαν στην τάξη τους ακούγεται η φωνή της δασκάλας να λέει βγάλτε κόλλες παιδιά ,σήμερα το θέμα της έκθεσης μας είναι ....Η ΑΜΙΛΛΑ.
Το σύντομο πόρισμα αυτής της παραβολής είναι ότι ο Δότης κάνει επεξεργασία σκέψης και αυτό βγάζει ενέργεια περισσότερη από την ενέργεια των πολλών Ο Δότης είναι ο μαθητής οι συμμαθητές του θεωρούσαν κάτι δεδομένο και ήταν χαλαροί δεν ασχολήθηκαν καν να το σκεφτούν καλά καλά.

Πιστεύω καλή μου ΙΝΤΙΓΚΟ να βοήθησα να βρείς την απάντηση που ήθελες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ :: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑ-
Μετάβαση σε: